Rząd Wielkiej Brytanii zamierza zezwolić na używanie toksycznych pestycydów zabijających pszczoły

Pomimo faktu, że zabójcze dla pszczół pestycydy są zakazane w Wielkiej Brytanii, rząd po prostu dał rolnikom zielone światło by sadzić nasączone nimi nasiona. Lada dzień takosyczne, zabójcze dla pszczół nasiona produkowane przez dwie korporacje; Bayer i Syngenta mogą zaczać być sadzone – siejąc spustoszenie na ogromną skalę wśród i tak już nielicznych brytyjskich pszczół.

Zamiast słuchać protestujących, rząd słuchał korporacji takich jak Syngenta i Bayer – których własni naukowcy ostrzegali jak niebiezpieczne są te substancje dla pszczół i innych owadów zapylających. Ich obiekcje zostały jednak zignorowane.

Setki tysięcy ludzi w całym kraju już podpisały petycje do rządu Wielkiej Brytanii, aby zatrzymać szkody które mogą zostać wyrządzone przez stosowanie toksycznych nasion a rząd czuje presję. Ogromne publiczne oburzenie może zmusić rząd do wycofania się i ochrony pszczół.

Neonikotynoidy lub “neonics”, są na świecie najczęściej używanym środkiem owadobójczym, zostały zakazane w UE w 2013 r.

Poważne dowody naukowe wskazują, że związki zawarte w tych substancjach mogą spowodować poważne szkody dla pszczół – których zapylanie jest niezbędne dla wielu roślin – a tym samym zagrożone jest całe nasze pożywienie

Rząd “zakneblował” nawet własnych ekspertów od pestycydów, aby spróbować powstrzymać aktywistów przed wywieraniem presji na rząd – pokazując, że jest przerażony masowym oburzeniem. Aktywiści twierdzą, że “oni nie widzieli jeszcze nawet połowy tego na co nas stać. Dla wszystkich oczywiste jest, że toksyczne nasiona będą stosowane jedynie przez wielkoobszarowych rolników. Dlatego wielu mniejszych farmerów staje po stronie protestujących.

Firmy takie jak Bayer starały się obalić zakaz “” w UE do roku – przy użyciu pozwy i taktyki zastraszania. Protestujący jednak nie odpuszczali ani na krok doprowadzając do utrzymania zakazu w mocy.

Wszystko jednak może ulec zmianie wraz z podpisaniem przez UE umowy TTIP z USA która może wymusić zmiany w unijnym prawie.

na podstawie: http://action.sumofus.org/a/neonics-uk

This entry was posted in Aktualności, Wieści ze świata. Bookmark the permalink.

1 Response to Rząd Wielkiej Brytanii zamierza zezwolić na używanie toksycznych pestycydów zabijających pszczoły

Comments are closed.