Tydzień Akcji Reclaim The Cape (22.4 – 1.5.2016)

Reclaim the Cape – o co chodzi?
Reclaim the Cape to czarująco-zwariowana i szaleńczo-odważna próba zaprezentowania nieco innych taktyk i metod nieposłuszeństwa obywatelskiego w Finlandii. Okupacyjny obóz antynuklearny w Pyhäjoki ogłasza i zaprasza na tydzień akcji z klasycznym przykładem masowego nieposłuszeństwa obywatelskiego.
Jesteśmy świadomi, w jaki sposób objawiało się ono w innych częściach świata i uważamy, że skoro było możliwym zalanie pól GMO w Belgii lub przeskoczenie ogrodzenia największego obszaru ćwiczeń wojskowych w Europie – nie powinno być niemożliwym przejęcie planowanego placu budowy elektrowni jądrowej, znajdującego się za jednym prostym płotem.

Szanujemy i praktykujemy różnorodne taktyki na tym polu, połączenie tygodnia akcji ze zmasowanym aktem nieposłuszeństwa obywatelskiego, z uwzględnieniem różnorodności. W zależności od tego, co cię interesuje – niefrasobliwe akcje lub te kolorowe w mniejszych grupach, w tym tygodniu będziesz mógł/mogła zrobić wszystko.
Energia nuklearna i Fennovoima-Rosatom – przybliżenie sytuacji
O co chodzi z protestem antynuklearnym i tygodniem akcji? Dlaczego protestujemy i przeciwko czemu? Spróbujemy w prosty sposób przybliżyć sytuację:
Fennovoima to fińska spółka zajmująca się energią jądrową, powstała w 2007 roku, jako połączenie fińskich firm energetycznych i przemysłowych, według których wspaniałym pomysłem jest postawienie elektrowni jądrowej w Pyhäjoki – małej gminie na zachodnim wybrzeżu Finlandii. Projekt niemalże upadł, kiedy niemiecki gigant energetyczny – E.ON – w tamtym czasie główny inwestor projektu, wycofał swoje fundusze uważając energię jądrową za słaby biznes.
Rosatom to rosyjska spółka państwowa, jedyny światowy sprzedawca oferujący całą gamę produktów dla przemysłu jądrowego, także broń. Prowadzona jest w autorytarny sposób przez dziewięcioosobową silną radę nadzorczą, wybraną samodzielnie przez Putina. Znana jest z projektów skorelowanych z mafią, ogromnych opóźnień i wielu wypadków.
Fennovoima-Rosatom powstała, kiedy Rosatom postanowił wesprzeć Fennovoimę, po odejściu E.ON. Rosatom był jedynym inwestorem zainteresowanym projektem. Fennovoima potrzebowała funduszy, a Rosatom dobrej inwestycji na zachodzie. Wszystko kręci się oczywiście wokół geopolityki. Rosji nie zaszkodzi zaznaczenie swojej pozycji w pobliżu wojskowych obszarów testowych NATO (Szwecja). Dużo mówi się też o oleju arktycznym.
Obóz protestacyjny Pyhäjoki zorganizowany został w kwietniu 2015, kiedy rozpoczęły się pierwsze wycinki na półwyspie Hanhikivi. Mieszkańcy i mieszkanki obozu na pięć miesięcy przejęli teren placu budowy, blokując prace. Lokalna policja żaliła się, że nie ma wystarczających środków, aby poradzić sobie z protestującymi. W tym samym czasie gazety rozpisywały się o prowadzonym sabotażu i ogólnych psotach. We wrześniu 2015 przeprowadzono eksmisję obozu. Policja potrzebowała pełnych ośmiu dni do ściągnięcia ostatniej osoby okupującej drzewo. Po eksmisji obóz umiejscowił się na terenie zaproponowanym przez jednego z właścicieli ziemskich, 4 km od placu budowy. Wciąż w programie znajdują się akcje bezpośrednie i psoty.
Jest to zwariowana sytuacja. Zmagamy się z całą rosyjską administracją, Zachodnim Nato, gigantem energii nuklearnej, firmami ochroniarskimi i fińskim Ministerstwem Pracy i Ekonomii. Ale wiecie, kto powiedział, że nie warto celować wysoko? W kwietniu 2016 obóz będzie obchodził pierwszą rocznicę powstania i nadszedł czas na podkręcenie tempa i bycie wystarczająco szalonym, żeby wprowadzić w Finlandii ideę nieposłuszeństwa obywatelskiego na szeroką skalę. Cel jest prosty – zalanie placu budowy ludźmi i zajęcie go na tak długo, jak to możliwe. Pobliskie regiony także mogą zostać włączone w antyjądrowe, antykapitalistyczne, promujące wszystkie wartościowe idee akcje. Chylimy czoła przed różnorodnymi taktykami i wzywamy wszystkich was do dołączenia.
Program i informacje
22 kwietnia – 1 maja (sam tydzień akcji)
Położenie i dojazd: do Pyhäjoki można dojechać transportem publicznym, autostopem lub samochodem. Sprawdź trasę lub napisz do nas, a podamy szczegóły.
Jedzenie i zakwaterowanie: gotujemy wegańskie potrawy. Nocleg zapewniamy w dużych wojskowych namiotach, ale jeśli możesz, weź także swój. Pamiętaj o ciepłych ubraniach. Być może będzie możliwość zakwaterowania w innych pomieszczeniach, ale prosimy – skontaktuj się z nami wcześniej, abyśmy mogli to zorganizować.
Praktyczne: zachęcamy do przesyłania darowizn na jedzenie i podobne. Tak, będzie możliwość umycia się, ale to ostre doznanie. Będziemy bardzo wdzięczni jeśli przed przyjazdem dacie nam znać kiedy i w ile osób przybywacie, czy będziecie mieli ze sobą namioty itp.
Pytania można kierować na adres: stopfennovoima [at] protonmail.com
22-23 kwietnia: Impreza otwierająca! Muzyka! Ludzie! Zabawa!
26 kwietnia: Dzień pamięci o Czarnobylu – dzień wielkiej akcji. Dalej w ciągu tygodnia inne aktywności też są możliwe.
1 maja: Łapiesz wiatr w żagle. Zakładamy się, że dostaniesz.
Cały tydzień odbywać będą się warsztaty, wykłady i akcje wymiany umiejętności, abyście wciąż byli/były zajęci/zajęte. Więcej informacji pojawi się wkrótce – co jakiś czas sprawdzajcie stronę organizatorów!
A także: prosimy dajcie nam znać jeśli jesteście zainteresowani przeprowadzeniem warsztatów lub innych aktywności: stopfennovoima [at] protonmail.com
Na stronie możesz znaleźć ulotki do druku.

Wejdź na stronę Reclaim the Cape!

This entry was posted in Aktualności, Spotkania / warsztaty / obozy, Wieści ze świata. Bookmark the permalink.