Atak policji na obóz Reclaim the Cape!

Poniższy tekst napisany został przez uczestników i uczestniczki obozu antynuklearnego Stop Fennovoima, a jego orginał znaleźć można na stronie fennovoima.no.com lub pod tym linkiem

Pałarze… przepraszamy, ci którzy po prostu wykonują rozkazy zaatakowali obóz Stop Fennovoima i Reclaim the Cape w Finlandii! Potrzebne jest wsparcie!

rtc_new_banner

28 kwietnia koło 15:00 siły prewencyjne i patrol policji z psami zaczęły zbliżać się do terenu obozu. Jasno zakomunikowaliśmy – używając megafonu – że nie życzymy sobie ich obecności, i że nie chcemy wchodzić z nimi w konflikt. Nie udzielali żadnych informacji, ani odpowiedzi.

Policjanci zaczęli strzelać do ludzi gumowymi kulami, a w odpowiedzi uczestnicy i uczestniczki obozu, aby się bronić, rzucali kamieniami. Prewencja jasno celowała w przód i tył głów, i górną część ciała. Kilkakrotnie trafili, choć jak wiemy, nie trafili nikogo bezpośrednio w głowę. Policja kilka razy oberwała kamieniami, a jeden radiowóz stanął w płomieniach.

Po długiej walce, wykorzystując różne taktyki, policji udało się wedrzeć na teren obozu kiedy grupa broniąca zniknęła w lesie. Poleciały pociski w stronę osób przebywających w kuchni polowej. Potem policja ewakuowała wszystkie osoby przebywające na terenie obozu, a część przewieziona została do aresztu.

Zatrzymano 35 osób, Większość z nich jest już na wolności, 9 osób jest wciąż aresztowanych, a 4-6 z nich grozi deportacja. Jak najszybciej będziemy dawać znać co się z nimi dzieje.

Policja grozi również eksmisją innego obozu, który wciąż jest przez nas zajmowany. Nie poddamy się represjom i przemocy policyjnej. Będziemy kontynuować walkę przeciwko Fennovoima.

Teraz potrzebujemy każdego, kto może pomóc nam w odbudowie obozu i w kontynuacji walki przeciwko Fennovoima. Zapraszamy towarzyszy i towarzyszki, gdziekolwiek jesteście – skierujmy swoje akcje w stronę firm, które współpracują z Fennovoima, skierujmy je w stronę ambasad lub lokalnej policji.

Więcej o obozie Reclaim the Cape, jego celach i kontekście przeczytasz tutaj.

This entry was posted in Aktualności, Spotkania / warsztaty / obozy, Wieści ze świata. Bookmark the permalink.