Finlandia – Ludzki łańcuch zablokował drogę do placu budowy elektrowni jądrowej

Pokojowy ludzki łańcuch zablokował drogę do placu budowy elektrowni atomowej. Policja wykorzystała to jako pretekst do ataku na obóz.

Uczestnicy i uczestniczki tygodnia akcji Reclaim the Cape w Finlandii, 28 kwietnia przed brutalnym atakiem policji na obóz, zablokowali drogę prowadząca do placu budowy elektrowni jądrowej Fennovoima-Rosatom. Kilka osób spięło się ze sobą łańcuchem przechodzącym przez metalowe rury, a część przypięła się do dwóch ciężkich beczek wypełnionych betonem i innymi ciężkimi materiałami, tworząc łańcuch.

28_4_2016-465x310

– Wszyscy jesteśmy zupełnie zszokowani tym, co stało się wczoraj. Analizowaliśmy to osobno i w grupach. Wszyscy zdecydowaliśmy się wziąć udział w tej pokojowej akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa aby pokazać, że nie pozwolimy aby nieprzyjemne komentarze i pojedyncze smutne wydarzenia zdołowały i powstrzymywały naszą grupę działania. Osobiście uważam, że trudna sytuacja z jaką przyszło nam się zmierzyć, tylko zmotywowała mnie do kontynuowania działań – powiedziała Lotta, uczestniczka akcji.

IMG_20160428_105523-229x310

Policja potrzebowała prawie trzech godzin, żeby dotrzeć do blokady, ale kiedy się już zjawili, przyjechało od 7 do 12 busów prewencyjnych ze sprzętem bojowym i z psami. Nie zabrakło też krążącego nad terenem helikoptera.

Policja w pośpiechu zdemontowała blokadę, a jedna z osób potrzebowała pomocy medycznej, kilka innych doznało drobnych urazów. Wiele osób zostało przewiezionych do aresztu. Część z nich wyszła na wolność wczoraj rano (29.04) ale część z nich wciąż zagrożona jest aresztem.

Tydzień akcji Reclaim the Cape będzie kontynuowany zgodnie z programem. Odbędzie się prezentacja belgijskiej grupy pacyfistycznej na temat Bombspottingu, a także inne wykłady i dyskusje. Tydzień akcji potrwa do niedzieli, a potem obóz protestacyjny przeciwko Fennovoimie kontynuowany będzie w Pyhäjoki – przynajmniej do lata, choć mamy nadzieję, że znacznie dłużej!

Oryginalny artykuł: https://fennovoima.no.com/en/2016/04/nonviolent-human-chain-lock-ons-blocked-traffic-construction-28-4/

This entry was posted in Aktualności, Spotkania / warsztaty / obozy, Wieści ze świata. Bookmark the permalink.