Solidarnie z LAUtonomią!

Solidarność z LAUtonomią!
STOP kopalniom węgla brunatnego na terenie Łużyc!
Uwolnić zatrzymanych!

Od marca 2016 roku grupa osób okupowała las na terenie łużyckiej kopalni węgla brunatnego (Niemcy). Poprzez swoje działania chciała przeciwstawić się negatywnym skutkom wydobywania węgla, jakich doświadczają mieszkańcy i środowisko. Nie są w tej walce odosobnieni. Już od dekad wiele inicjatyw obywatelskich organizowało protesty, próbując zwrócić uwagę na społeczne i ekologiczne konsekwencje wydobycia węgla na tak wielką skalę. Jednak władze i wielki biznes jak zawsze pozostały głuche na potrzeby i opinie ludzi.

Konsekwencje biznesu węglowego

Węgiel brunatny jest wydobywany na terenie Łużyc od 1867 roku. Dzisiaj 4 duże kopalnie eksploatują rocznie ponad 60 mln ton węgla. Z każdym rokiem przybywa pomysłów na inwestycje. Zagrabiane są kolejne lasy i pola, kolejne wioski są wykupywane a mieszkańcy przesiedlani, lokalne grunty grożą obsunięciami. Ponadto nikt nie ma pomysłu na to, co zrobić z olbrzymimi kraterami, które pozostawiają po sobie wielkie firmy, kiedy na terenie kopalni skończy się węgiel. Odkrywki i obecne zużycie węgla niosą za sobą także konsekwencje ekologiczne: zanieczyszczenie powietrza, wzrost temperatury, zanikanie gatunków, które nie są w stanie dostosować się do nowych warunków klimatycznych.

Biznes vs społeczność lokalna

W obecnym systemie, w konfrontacji biznesu ze społecznością lokalną ta druga ma zdecydowanie mniej do powiedzenia. Tym bardziej kiedy protestujący muszą zmierzyć się nie tylko z władzą i firmami, ale także grupą sąsiadów znajdujących zatrudnienie na terenie kopalni. Przez narastające podziały najbardziej poszkodowani są zwykli ludzie – ci wysiedlani i ci, których życie zależy od węgla. Rolnictwo zostało zniszczone, teren nie nadaje się pod inwestycje turystyczne, tylko praca w kopalni może zapewnić utrzymanie. Ale miejsc pracy jest mniej niż osób, które jej potrzebują.

Gospodarka i polityka dążą do jak największego zysku, a prawa człowieka przegrywają z prawami rynku. Nic dobrego nie może z tego wyniknąć na planecie o SKOŃCZONEJ ilości zasobów. Tymczasem dramat mieszkańców i globalne konsekwencje ustępują miejsca narracji “rozwoju”, która niesie korzyści wyłącznie dla międzynarodowych korporacji.

W tej sytuacji tylko zdecydowane działania mogą przynieść skutek. Determinacja ludzi jest ogromna, czego dowodzi akcja obywatelskiego nieposłuszeństwa o nazwie Ende Gelande, która przeprowadzona została 13-15 maja w okolicach niemieckiej miejscowości Wezlow. Około 4 tysięcy osób na 48 godzin zablokowało jedną z kopalni węgla.

LAUtonomia

W walkę tą wpisuje się projekt LAUtonomia – obóz okupacyjny założony na terenie łużyckiej kopalni odkrywkowej, niedaleko miejscowości Lacoma. Grupa sprzeciwia się wszelkim konsekwencjom społecznym i ekologicznym, o których pisaliśmy wcześniej, a jej celem jest stworzenie przestrzeni do długoterminowego oporu przeciwko eksploatacji węgla w tym regionie.

18 maja obóz został eksmitowany. Tuż po godzinie 8 rano policja otoczyła teren i przy użyciu specjalistycznego sprzętu zniszczyła wszystkie schronienia i instalacje. Osoby znajdujące się na terenie, mimo wielu prób,  nie uzyskały odpowiedzi na podstawowe pytania: jaki jest powód i podstawa prawna tej interwencji.

21 osób zostało zatrzymanych. Większości z nich postawiono zarzuty włamania, zniszczenia mienia i przestępstwa przeciwko środowisku (!). Zwłaszcza ten ostatni budzi kontrowersje, ponieważ do tej pory stawiany był wyłącznie firmom odpowiedzialnym za zanieczyszczenie powietrza i wody. Pytamy więc: kto tu odpowiada za niszczenie środowiska?

2 osoby w dalszym ciągu przebywają w areszcie śledczym i grozi im od 6 miesięcy do 10 lat pozbawienia wolności za “niebezpieczne zakłócenie ruchu drogowego”. Oskarżenie to jest bezsensowne biorąc pod uwagę lokalizację obozu i przebieg eksmisji, i jest wyłącznie przejawem represji, jakich doświadczają osoby działające przeciwko biznesowi węglowemu.

Sprzeciwiamy się wszelkim formom represji i solidaryzujemy się z zatrzymanymi oraz z osobami, które na co dzień doświadczają negatywnych skutków wydobycia węgla. STOP kopalniom odkrywkowym! Solidarność z LAUtonomią!

This entry was posted in Aktualności, Wieści ze świata. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *