Raport ogrodników i ogrodniczek z ROD na temat wydarzeń z 23 maja 2016

Raport ogrodników i ogrodniczek z ROD na temat wydarzeń z 23 maja 2016

Policja przybyła na miejsce pomiędzy 4:00 a 4:20 rano. Wtargnęli na teren ROD około 4:30. Przecięli kłódke wejścia B za pomocą raka (później twierdzili, że nie mają przy sobie takiego narzędzia). Sześciu nieumundurowanych policjantów zaczęło nachodzić osoby w domkach. Nasz przyjaciel otworzył oczy otoczony stadem policjantów zarzucających go pytaniami o jego tożsamość. Następnie zaczęli przeczesywać cały teren. Nie okazali nakazu i podawali sprzeczne powody najścia. Jednym z powodów było rzekome przebywanie na tym terenie uprowadzonej kobiety. Policjanci nie widzieli nic nieodpowiedniego w godzinach najścia. Wypytywali nas o to jak się tu żyje. W końcu wyproszeni opuścili teren ROD. Twierdzili, że robią rozpoznanie, spędzili na terenie ROD około godziny czasu.

Około godziny 8:00 przy wejściu B zjawiło się 2 policjantów w mundurach rządających otwarcia bramy. i wpuszczenia ich na teren ROD. Twierdzili, że nasz pobyt tu jest nielegalny, ale nie podali powodu najścia. Wycofali się na pytanie o nakaz sądowy.

Około 9:20 na ROD przybyło 15 funkcjonariuszy policji. Tym razem zostali wpuszczeni przez bramę C przez jedną z działkowiczek. Wylegitymowano wszystkie obecne osoby i po raz kolejny zadawano pytania o to ile osób tu żyje, o rytm życia itd… Tym razem jako powód nalotu podali liczenie bezdomnych osób.

Około 15:00 policja pojawiła się ponownie. Tym razem było ich pięciu – jeden z nich miał duży notes. Napastliwie wypytywali ogrodników i ogrodniczki, powtarzali cały czas te same pytania, forsując nieuregulowane przesłuchania. Nie podali żadnych podstaw prawnych, nie udzielili żadnych informacji. Węszyli przez pół godziny, po czym wyszli.

Ogrodnicy i ogrodniczki z ROD nie zamierzają uginać się pod naciskiem władz. Będziemy kontynuować nasze działania mimo wymierzanych w nas represji. Gorąco zachęcamy wsystkich do odwiedzania ROD i brania udziału w aktywnościach. Nie damy sobie zamknąć ust. Ziemia dla wszystkich, którzy chcą ją uprawiać!

Wypatrujcie informacji na temat nadchodzących wydarzeń!

Ogrodnicy i ogrodniczki z ROD

This entry was posted in Aktualności. Bookmark the permalink.